مطالب آموزشی

BHT چیست و چه کاربردهایی در صنایع مختلف دارد

Bht

BHT یا هیدروکسی تولوئن بوتیله یک ترکیب آلی لیپوفیلیک است که در صنایع دارویی، غذایی، آرایشی و بهداشتی به‌عنوان آنتی‌اکسیدان به کار می‌رود. بی‌اچ‌تی مشتق جایگزین فنل است و به جلوگیری از تشکیل رادیکال‌های آزاد و اکسیداسیون کمک می‌کند. زمانی که بی‌اچ‌تی در محصولات غذایی مورداستفاده قرار می‌گیرد اکسیداسیون روغن‌ها و چربی‌ها را به تأخیر می‌اندازد و از کاهش فعالیت ویتامین‌های محلول در روغن جلوگیری می‌کند. این ترکیب شیمیایی امکان دارد در ژل‌های دارویی، کرم‌ها و کپسول‌های مایع و ژلاتین، قرص‌ها و سایر اشکال دارویی به کار رود. ‌موضوع بحث‌برانگیز، توانایی BHT خوراکی در ایجاد سرطان است به همین دلیل اکثر صنایع غذایی آن را با هیدروکسیانیزول بوتیله (BHA) جایگزین می‌کنند.

Bht چیست

Bht یک ماده چربی‌دوست است که به دلیل اینکه از فنل به‌دست‌آمده و دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است معمولاً به‌عنوان مهارکننده اکسیداسیون در بسیاری از صنایع به کار می‌رود. این ماده باکیفیت و بدون ناخالصی است و با داشتن قابلیت پایداری بالا در مقابل حرارت در صنعت تولید روغن‌های صنعتی مانند انواع روغن‌موتور و ضد یخ استفاده می‌شود. همچنین از آن به‌عنوان یک افزودنی سوخت در سیالات هیدرولیک و روغن‌های توربین و سوخت جت‌ها استفاده می‌شود.

BHT یک محصول پرکاربرد در بعضی غذاهای فراوری شده است که به‌عنوان یک مکمل مجاز و یک آنتی‌اکسیدان به کار می‌رود. این ماده به دلیل خواص ویژه ماندگاری بافت سبزیجات را افزایش داده و از تخریب ظاهر آن‌ها جلوگیری می‌کند. فساد مواد غذایی موجب ازبین‌رفتن طعم، بافت و ارزش تغذیه‌ای آن‌ شده و ترکیبات سمی تولید می‌کند. این ترکیب به دلیل اینکه می‌تواند از ایجاد پراکسیدهای آلی جلوگیری کند در صنعت لاستیک‌سازی و عایق‌های لاستیکی نیز استفاده می‌شود.

BHT را از کجا می‌توان تهیه کرد

شرکت تارا طب با بیش از ده سال سابقه فعالیت در زمینه واردات و تأمین مواد اولیه شیمیایی و لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی، مفتخر است مواد و تجهیزات موردنیاز شما از بهترین برندهای روز دنیا را با نازل‌ترین قیمت بازار در اختیارتان قرار دهد. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و خرید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در قسمت تماس با ما اقدام بفرمایید.

Bht

با دی بوتیل هیدروکسی تولوئن آشنا شوید

دی بوتیل هیدروکسی تولوئن یک ماده شیمیایی است که به دلیل دارابودن خواص آنتی‌اکسیدانی می‌تواند به‌عنوان مهارکننده اکسیداسیون استفاده شود. کاربرد این ماده به مقدار بسیار کم در صنایع غذایی می‌تواند از فساد مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب جلوگیری کند و تازگی و ارزش غذایی محصولات را به طور کامل حفظ کند. علاوه‌برآن در محصولات مراقبت شخصی و در تولید انواع لاستیک مصنوعی و طبیعی به‌عنوان افزودنی پایدارکننده استفاده می‌شود.

بوتیلات هیدروکسی تولوئن چه نوع ماده است

بوتیلات هیدروکسی تولوئن نیز به‌صورت طبیعی و مصنوعی به دست می‌آید. تولید طبیعی این ماده به‌وسیله سنتز جلبک‌ها و فیتوپلانگتون‌ها صورت می‌گیرد. تولید مصنوعی نیز از طریق واکنش دو ماده ایزوبوتیلن و پاراکرزول در حضور یک کاتالیزور مانند اسید سولفوریک انجام می‌شود. این ماده شیمیایی به طور گسترده در طیف وسیعی از کاربردها مانند صنعت غذا، لوازم آرایشی و بهداشتی، تولید لاستیک‌ها و پلاستیک‌های مصنوعی و طبیعی، آفت‌کش‌ها، تولید محصولات نفتی و فلزکاری به کار می‌رود.

آنتی‌اکسیدان بی‌اچ‌تی یا بوتیل هیدروکسی تولوئن

آنتی‌اکسیدان Bht به‌عنوان یک ماده شیمیایی ایمن در صنعت غذایی به‌منظور محافظت از چربی‌های به‌کاررفته در تولید محصولات غذایی و نیز طیف گسترده‌ای از صنایع به کار می‌رود. این ماده شیمیایی به‌صورت پودر کریستالی سفیدرنگ به بازار عرضه می‌شود که با سایر آنتی‌اکسیدان‌ها نیز سازگار است. به همین دلیل در محصولات آرایشی و مراقبتی نیز قابل‌استفاده می‌باشد. علاوه بر اینکه این ترکیب خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد به‌عنوان نگهدارنده نیز عمل می‌کند.

BhtTbhq چیست

Tbhq یک ترکیب شیمیایی و ایمن برای کاربرد در صنایع غذایی است که سال‌ها برای نگهداری از کیفیت و خواص مواد غذایی به‌کاررفته در محصولات غذایی به کار می‌رود. این ترکیب شیمیایی به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی و تثبیت‌کنندگی مؤثر سبب می‌شود مواد غذایی و محصولات فراوری شده ماندگاری بیشتری داشته باشند. این ماده در انواع روغن‌های حیوانی، گیاهی و محصولاتی که حاوی مقادیر بالایی که حاوی مقادیر بالای چربی هستند و همچنین محصولات مراقبت از پوست به دلیل وجود آنتی‌اکسیدان وجود دارد.

بوتیل هیدروکسی آنیزول را بشناسید

بوتیل هیدروکسی آنیزول به‌عنوان ماده شیمیایی و یک آنتی‌اکسیدان مصنوعی به‌صورت جامد در صنایع غذایی استفاده می‌شود. این ماده علاوه بر خاصیت آنتی‌اکسیدانی به‌عنوان یک ماده پایدار و مقاوم در برابر حرارت نیز شناخته می‌شود. بیشترین مقدار استفاده از این محصول در صنعت داروسازی و غذایی است و سپس در صنعت آرایشی و بهداشتی، خوراک حیوانات و تولید لاستیک و محصولات نفتی استفاده می‌شود.

بوتیل هیدروکسی تولوئن

این ماده یک جامد بلوری است که به مقدار خیلی کم در آب حل می‌شود و بوی ملایمی دارد. بوتیل هیدروکسی تولوئن به‌عنوان یک ماده مؤثر هنگام استفاده در مواد غذایی از اکسیداسیون مواد آلی به‌منظور حفظ خواص مواد غذایی جلوگیری می‌کند. هنگامی که این ماده در محصولات آرایشی و بهداشتی مانند پودر، کرم، سایه و… به کار برده می‌شود علاوه بر افزایش عمر مفید محصولات، رنگ‌های به‌کاررفته در آن‌ها را نیز تثبیت می‌کند. همچنین به دلیل خاصیت تثبیت‌کنندگی در صنعت پزشکی و تولید محصولات دارویی نیز استفاده می‌شود.

Bha چیست

این ماده یک افزودنی پرمصرف به‌صورت جامد روغنی است که در آب محلول نیست؛ اما در برخی از الکل‌ها به‌خوبی حل می‌شود. اغلب این آنتی‌اکسیدان به‌منظور خنثی‌کردن طعم تند در روغن‌ها، چربی‌ها و موادی که چربی فراوان دارند استفاده می‌شود.

Bht

کاربردهای بی‌اچ‌تی چیست

در سال 1954 برای اولین‌بار این ماده به‌عنوان افزودنی غرایی آنتی‌اکسیدان  استفاده شد. بی‌اچ‌تی مصارف تجاری نیز دارد و در خوراک دام و تولید پلاستیک و لاستیک مصنوعی نیز به کار می‌رود. این ترکیب شیمیایی با شماره E321 به‌عنوان افزودنی غذایی در اروپا مورداستفاده قرار می‌گیرد. BHT یک ترکیب فنلی مصنوعی است که می‌تواند به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان، نگهدارنده و تثبیت‌کننده در روغن‌ها و چربی‌ها استفاده شود. بی‌اچ‌تی برای حفظ طراوت و جلوگیری از فساد بیشتر غلات، مارگارین، مغزها و چیپس سیب‌زمینی به کار می‌رود.

این ماده در محصولات آرایشی مختلف از جمله فرمول‌های خاص حاوی چربی یا در امولسیون‌های آبی حاوی مواد فعال خاص یا عصاره‌های گیاهی مورداستفاده قرار می‌گیرد. بی‌اچ‌تی یک آنتی‌اکسیدان است که در برخی محصولات تثبیت و محافظت از مواد اولیه به کار می‌رود و کمتر به‌عنوان یک ماده تشکیل‌دهنده به‌خودی‌خود استفاده می‌شود. بی‌اچ‌تی برخلاف برخی از آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی در برابر دمای بالا مقاومت می‌کند، بنابراین در برخی فرایندهای تولید مواد اولیه بسیار مفید واقع می‌شود.

این ترکیب برای درمان سندرم نقص ایمنی اکتسابی (AIDS) و تب‌خال دستگاه تناسلی استفاده می‌شود. برخی افراد این ماده را برای بهبود تبخال به صورت مستقیم بر روی پوست استفاده می‌کنند. این ماده جهت تسهیل ذخیره‌سازی ایمن به برخی از مونومرها به‌عنوان مهارکننده پلیمریزاسیون افزوده می‌شود. برخی از محصولات افزودنی دارای BHT به‌عنوان ماده اصلی هستند، درحالی‌که برخی دیگر حاوی این ماده شیمیایی فقط به‌عنوان یک جز از فرمولاسیون بوده و گاهی اوقات نیز در کنار هیدروکسیانیزول بوتیله BHA و TBHQ استفاده می‌شود.

Bhtعوارض و خطرات احتمالی BHT

سازمان غذا و داروی ایلات متحده اعتقاد دارد که مصرف BHT در غلظت‌های محدود عوارضی برای انسان‌ها ندارد. در حال حاضر کاربرد این ترکیب در غلظت‌های 0.01 تا 0.02 درصد در بیشتر خوراکی‌ها مجاز بوده و شما می‌توانید آن را در فهرست مواد تشکیل‌دهنده روی برچسب محصولات غذایی مشاهده کنید. به‌عنوان تثبیت‌کننده امولسیون در روغن تردکننده ممکن است در غلظت کمی بالاتر یعنی 200 قسمت در هر میلیون به کار رود.

این ماده به‌سرعت از دستگاه گوارش جذب می‌شود و هنگام جذب در کبد و چربی‌های بدن توزیع می‌شود. دفع آن در درجه اول از طریق ادرار  و به میزان کمتر از طریق مدفوع می‌باشد. گفته می‌شود بی‌اچ‌تی تعادل هورمونی غدد درون‌ریز را برهم زده و دارای اثرات سمی بر روی کبد، کلیه و ریه در دوزهای بالا می‌باشد. در حال حاضر برای تأیید این اظهارات تحقیقات کافی وجود ندارد.

شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و خرید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در قسمت تماس با ما، با مشاورین فروش شرکت به‌صورت مستقیم در ارتباط باشید. شرکت تارا مدرن طب تجهیز نیازهای شما را در سریع‌ترین زمان ممکن، با نازل‌ترین قیمت بازار فراهم می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *