مطالب آموزشی

لوپ و دسته آنس چه نوع ابزاری است و چه کاربردهایی دارد

لوپ و دسته آنس

لوپ و دسته آنس از ابزارهای آزمایشگاهی است که بیشتر در آزمایشگاه‌های میکروب‌شناسی به کار می‌رود. این ابزار در تجهیزات پزشکی در جنس‌های پلاستیکی و پلی‌پروپیلنی تولید و عرضه می‌شود که هر کدام کاربردهای مشابهی در آزمایشگاه میکروب‌شناسی دارند. لوپ و آنس که به آن‌ها فیلد و پلاتین نیز گفته می‌شود ابزاری است که دارای سیمی از جنس آلیاژ نیکروم می‌باشد. در صورت حرارت دادن خیلی فوری داغ می‌شود و همین‌طور خیلی فوری نیز سرد می‌شود. البته به آن آنس و فیلد یا آنس کشت نیز می‌گویند.

لوپ و آنس چیست

همان‌طور که ذکر شد لوپ و دسته آنس در آزمایشگاه میکروبیولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرد. درصورتی‌که سر سیم به شکل حلقوی باشد به آن لوپ گفته می‌شود و اگر سر آن نوک‌تیز باشد به آن نیدل یا آنس می‌گویند. از این ابزار در آزمایشگاه کاربرد بیشتری دارد که به‌وسیله آن مقادیری از باکتری‌ را از محیط مایع یا جامد به محیطی دیگر انتقال داد. فروش انواع تجهیزات پزشکی از جمله لوپ و دسته آنس کشت به‌صورت عمده و تک توسط تارا طب به متقاضیان عرضه می‌شود.

 

لوپ و دسته آنس

 

نحوه خرید لوپ و دسته آنس

شرکت تارا طب با بیش از ده سال سابقه فعالیت در زمینه واردات و تأمین مواد اولیه، مفتخر است مواد و تجهیزات موردنیاز شما از بهترین برندهای روز دنیا را با نازل‌ترین قیمت بازار در اختیارتان قرار دهد. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و خرید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در قسمت تماس با ما اقدام بفرمایید.

آشنایی بیشتر با دسته آنس

آنس وسیله‌ای است که نوک تیزی دارد و برای کشت‌دادن عمقی و در محیط‌های جامد و یا برای برداشتن تک کلنی به کار می‌رود. این ابزار از یک میله به طول 10 سانتی‌متر ساخته شده است و دارای سر و دسته نیز می‌باشد. آنس از ملزومات آزمایشگاه‌های میکروبیولوژی و پزشکی است و بیشتر در کشت باکتری به‌صورت عمقی در محیط‌های کشت لوله‌ای کاربرد دارد.

جنس سر آن از پلاتین یا کروم است و درصورتی‌که سر آن حلقوی باشد به آن فیلد و پلاتین حلقوی می‌گویند. همچنین درصورتی‌که سر آن نوک‌تیز باشد به آن فیلد و پلاتین سیخی گفته می‌شود. لوپ و دسته آنس میکروب‌شناسی معمولاً از جنس پلاتین و ایریدیوم یا آلیاژ نیکل وانادیوم است.

لوپ و دسته آنس

ویژگی‌های لوپ و دسته آنس

از ویژگی‌های لوپ و دسته آنس می‌توان به انعطاف‌پذیری و استحکام بالای آن اشاره کرد که مناسب برای کاربرد در آزمایشگاه‌های میکروب‌شناسی است. پلاتین‌ها در دو جنس پلاستیکی و پروپیلنی تولید و عرضه می‌شوند که در واقع پلاتین پلاستیکی یکبار مصرف هستند و در برابر اغلب اسیدها و مواد شیمیایی در آزمایشگاه مقاومت بالا دارند. لوپ و دسته آنس از لوازم آزمایشگاهی در تجهیزات پزشکی به شمار می‌روند که در رنگ‌های مختلف و حجم‌های گوناگون تولید و عرضه می‌شوند.

کاربردهای لوپ و دسته آنس

از دسته آنس پلاتین جهت انتقال‌دادن باکتری‌ها و همچنین کشت‌دادن آن‌ها در محیط کشت‌های لوله‌ای و کشت‌های عمقی به کار می‌رود. لوپ و دسته آنس وسیله‌ای آزمایشگاهی است که در فعالیت‌های مربوط به میکروب‌شناسی استفاده می‌شود. از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که امروزه در آزمایشگاه‌های تخصصی میکروبیولوژی انجام می‌شود فرایند میکروب‌شناسی است.

با گسترش روزافزون دانش تلاش‌ها جهت یافتن عوامل بیماری‌زا با سرعت بیشتر در جریان می‌باشد. متخصصان میکروب‌شناسی در آزمایشگاه‌های تخصصی خود از وسیله آزمایشگاهی ویژه‌ای به نام فیلد و پلاتین جهت انتقال نمونه استفاده می‌کنند. این ابزار در آزمایشگاه‌های میکروبیولوژی برای انتقال درست و دقیق میکروب‌ها به محیط‌ کشت آزمایشگاهی استفاده می‌شود. کاربرد این فلز موجب می‌شود تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن قادر به استریل کردن این وسیله با حرارت مستقیم شعله باشید.

لوپ و دسته آنس

روش کار با لوپ و دسته آنس چگونه است

سر فیلد و پلاتین را در آزمایشگاه قبل از کشت، روی شعله استریل و در محیط بدون نمونه سرد می‌کنند سپس نمونه‌برداری و کشت باکتری انجام می‌شود.

ضرورت استفاده از این ابزار در آزمایشگاه چیست

در برخی از آزمایشگاه‌ها کاربرد ادوات تخصصی الزامی است. در بعضی مواقع لازم است تا به طور تخصصی در یک محیط کشت عاری از هرگونه آلودگی تنها یک نمونه آزمایشی را کشت کرد. لوپ و دسته آنس ابزاری است که امکان کشت نمونه‌ای واحد را فراهم می‌کند. همچنین به‌راحتی در محیط‌های کشت جامد و مایع استفاده می‌شود.

جمع‌بندی کلی در مورد لوپ و دسته آنس

حلقه لوپ که به آن حلقه اسمیر، گره تلقیح یا میکرو استریکر نیز گفته می‌شود، ابزاری ساده است که اغلب توسط میکروبیولوژیست‌ها برای برداشتن و انتقال نمونه کوچکی از میکروارگانیسم‌ها به نام تلقیح از یک کشت میکروبی به کار می‌رود. به‌عنوان‌مثال برای رگه زدن روی صفحه کشت این فرایند تلقیح نامیده می‌شود.

لوپ ابزاری از یک دسته نازک با حلقه‌ای به عرض حدود 5 میلی‌متر یا کوچک‌تر در انتهای آن تشکیل شده است. در ابتدا این ابزار از سیم فلزی پیچ‌خورده ساخته می‌شد، اما نسخه‌های پلاستیکی قالب‌گیری شده یک‌بارمصرف نیز رایج است.

آنس سوزن تلقیح یک تجهیزات پزشکی است که در زمینه میکروبیولوژی، جهت انتقال و تلقیح میکروارگانیسم‌های زنده به کار می‌رود. یک سوزن تلقیح قابل‌استفاده مجدد استاندارد از پلاتین یا سیم نیکروم ساخته شده که به یک دسته فلزی چسبیده است. اغلب سوزن تلقیح یکبار مصرف از رزین پلاستیکی ساخته می‌شود. پایه سوزن کدر شده و در نتیجه انتهای آن صاف می‌شود.

لوپ و دسته آنس

شرایط نگهداری و مراقبت از لوپ و دسته آنس

بعد از استفاده از این ابزار، سر آنس را باید استریل کرده و به سمت بالا در درون جا لوله‌ای قرار دهید. توجه داشته باشید دسته آنس پلاتین نباید روی حرارت قرار بگیرد.

شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و خرید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در قسمت تماس با ما، با مشاورین فروش شرکت به‌صورت مستقیم در ارتباط باشید. شرکت تارا مدرن طب تجهیز نیازهای شما را در سریع‌ترین زمان ممکن، با نازل‌ترین قیمت بازار فراهم می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *