تی‌دی‌اس متر

تی‌دی‌اس متر جهت تست میزان سختی آب آشامیدنی شرب، استخرها، آب تصفیه شده، آکواریوم، صنایع غذایی، آبیاری قطره‌ای، تاسیسات موتورخانه، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و غیره به کار می رود. این دستگاه قلمی پرتابل برای کسانی که دستگاه تصفیه خانگی دارند و یا در آزمایشگاه که نیاز به تست سختی آب است و هر مکانی که نیاز به سنجش سختی آب باشد، کاربرد دارد.

یکی از ضروری‌ترین نیاز بشر، آب سالم است. هر فرد در طول روز ۲۳۰۰ سی‌سی آب نیاز دارد. این نکته حائز اهمیت است که آب آشامیدنی ما بدون هیچ‌گونه آلودگی انگلی و باکتریایی باشد. بشر بدون غذا هفته‌ها زنده خواهد ماند؛ ولی بدون آب یک هفته بیشتر دوام نخواهد آورد. امروزه با گسترش شهرنشینی و پیچیدگی آلودگی‌های شهری دسترسی به آب سالم از مهم‌ترین و اصلی‌ترین چالش‌های کشورها در دنیا است. این دستگاه به ما کمک می‌کند که بتوانیم میزان ناخالصی آب را اندازه‌گیری کنیم.

تی‌دی‌اس چیست

Tds مخفف total dissolved solid می‌باشد، سختی آب یا تی‌دی‌اس به معنای کل جامدات محلول است. در واقع تی‌دی‌اس متر کل جامدات محلول در آب را اندازه‌گیری می‌کند. عددی که این دستگاه نمایش می‌دهد برابر با مجموع غلظت همه یون‌های موجود در آب است. ناخالصی‌های موجود در آب هم به‌صورت آلی و هم به‌صورت معدنی هستند.

به هر ترکیب شیمیایی مایع، ‌گاز و جامد که مواد متشکله آن‌ها شامل کربن باشد مواد آلی می‌گویند. این تعریف خیلی جامع نیست به این دلیل که الماس دارای کربن است؛ ولی جزء مواد معدنی به‌حساب می‌آید. اغلب مواد معدنی به‌صورت محلول در آب هستند. مواد معدنی نیز شامل فلزات هستند؛ مانند آهن، روی، مس، منگنز، کرم و غیره. این نکته لازم به ذکر است که هرچقدر Tds آب بیشتر باشد باعث می‌شود که آب بو، طعم و رنگ نامطلوبی به خود بگیرد.

تی‌دی‌اس متر را از کجا تهیه کنیم

شرکت تارا طب با بیش از ده سال سابقه فعالیت در زمینه واردات و تامین مواد اولیه، مفتخر است مواد و تجهیزات مورد نیاز شما از بهترین برندهای روز دنیا را با نازل‌ترین قیمت بازار در اختیارتان قرار دهد. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و خرید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در قسمت تماس با ما اقدام بفرمایید.

تی‌دی‌اس متر

دلیل اندازه‌گیری تی‌دی‌اس آب

بهتر است بدانیم که بیشتر جامدات موجود در آب برای بدن مفید نیستند. مواد معدنی و گازها که ممکن است در آب آشامیدنی موجود باشند اغلب کیفیت آب را کاش می‌دهند و آب را با طعم و بوی ناخوشایندی روبرو می‌کند. مواد معدنی موجود در آب شامل گازها و فلزات می‌باشند و مواد آلی نیز به‌صورت ذرات کلوئیدی هستند. آلاینده‌هایی به‌صورت مواد آلی در آب وجود دارند بو، رنگ و طعم آب را تغییر می‌دهند.

درصورتی‌که میزان تی‌دی‌اس آب از میزان مشخصی بالاتر باشد نباید آن را مصرف کرد، زیرا آب با تی‌دی‌اس بالا می‌تواند موجب مسمومیت شود و مشکلات و بیماری‌های مختلف را به همراه داشته باشد. آب‌معدنی در دسترس‌ترین آب سالم است و در سراسر دنیا می‌توان به این آب دسترسی داشت.

روش کار با تی‌دی‌اس متر

واحد سنجش تی‌دی‌اس میلی‌گرم بر لیتر است که به‌صورت ppm شناخته می‌شود. EC آب در واقع هدایت الکتریکی است. برای اینکه تی‌دی‌اس آب را بسنجیم نیاز به اندازه‌گیری هدایت الکتریکی یا همان EC آب داریم. جهت اندازه‌گیری تی‌دی‌اس کافی است که الکترود تی‌دی‌اس متر را داخل لیوان آب قرار دهیم و بعد از چند ثانیه عدد روی نمایشگر نمایش داده می‌شود که نشان‌دهنده کلیه غلظت‌ یون‌های محلول در آب است.

تی‌دی‌اس متر

استاندارد تی‌دی‌اس در ایران

ذرات محلول در آب با دو روش سنجیده می‌شوند. به جز تی‌دی‌اس مطلوبیت آب نیز اندازه‌گیری می‌شود. استاندارد کلی تی‌دی‌اس در ایران 1500 میلی‌گرم در لیتر است، اما امکان دارد تی‌دی‌اس بالا کیفیت مطلوبی نداشته باشد. هر چه میزان تی‌دی‌اس آب کمتر باشد آب گواراتر و خالص‌تر است. به‌عنوان‌مثال آب شهر قم دارای تی‌دی‌اس 900 میلی‌گرم در لیتر است؛ اما کیفیت مطلوبی برای نوشیدن ندارد.

مقدار مطلوب tds برای آب شرب 30 تا 90 ppm است. در حال حاضر این مقدار برای آب تهران بین 300 تا 750 ppm است و برای آب شرب اطراف تهران نیز 900ppm است. لازم است این را بدانید که tds بالای 500ppm مطابق با نظر پزشکان برای انسان مضر است و موجب بروز بیماری‌های زیادی می‌شود. وجود این ذرات معلق در آب سبب ایجاد رسوب در کتری و لوله‌های آب می‌شود که این نشانه بی‌کیفیت بودن آب است.

میزان تی‌دی‌اس آب مقطر چقدر است

تی‌دی‌اس آب مقطر 0 است و آب مقطر کاربرد درمانی دارد، به همین دلیل است که باید بدون هیچ‌گونه ناخالصی باشد. آب مقطر در طبیعت یافت نمی‌شود.

آیا تی‌دی‌اس آب با جوشاندن کم می‌شود

لازم است بدانید که آب با جوشاندن تصفیه نمی‌شود. اگر در بیرون از خانه به آب سالم دسترسی نداشتید بهتر است برای اطمینان از عدم آلودگی میکروبی و انگلی آب را به مدت 20 دقیقه بجوشانید. جوشاندن آب فقط در مواقعی توصیه می‌شود که دسترسی به آب تصفیه شده امکان‌پذیر نیست، زیرا مصرف مداوم این آب موجب بروز مشکلات جدی برای بدن می‌شود.

تفاوت تی‌دی‌اس با تی‌اس‌اس چیست

تی‌اس‌اس جامدات معلق در آب است و جهت سنجش میزان ذرات معلق در آب فاضلاب استفاده می‌شود. اما تی‌دی‌اس جامدات محلول در آب آشامیدنی را می‌سنجد. هرچقدر تی‌اس‌اس بیشتر باشد نشان می‌دهد که فاضلاب حاوی جامدات معلق بیشتری است. این جامدات معلق یا تی‌اس‌اس‌ها توسط آشغال‌گیرها به دام می‌افتند و اگر مقدار آن بیشتر از استاندارد باشد فرایند تصفیه فاضلاب طولانی‌تر شده و عملکرد تصفیه را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

تی‌دی‌اس متر

تصفیه آب خانگی چگونه است

ممکن است برای اکثریت سؤال باشد که دستگاهی بخریم تا میزان سختی آب را در حد نرمالی که برای سلامت بدن مناسب است کاهش دهد. دستگاه‌های تصفیه آب الترافیلتراسیون که بدون پمپ و مخزن تولید و عرضه می‌شوند به‌هیچ‌وجه آب آشامیدنی را تصفیه نمی‌کنند؛ بلکه فقط به تمیزکردن آب می‌پردازند. این بدین معنی است که سختی آب آشامیدنی یا تی‌دس‌اس آن را کاهش نمی‌دهند و در واقع توان کاهش آن را ندارند. اما بهترین روش استفاده از دستگاهی است که از تکنولوژی اسمز معکوس استفاده می‌کند و با دارابودن فیلتر اسمزی، tds آب آشامیدنی تصفیه شده را پایین آورده و به حد نرمال سلامت بدن انسان می‌رساند.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و خرید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در قسمت تماس با ما، با مشاوین فروش شرکت به صورت مستقیم در ارتباط باشید. شرکت تارا مدرن طب تجهیز نیازهای شما را در سریعترین زمان ممکن، با نازل‌ترین قیمت بازار فراهم می‌کند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *